Didim’de Gezilecek Yerler

Aydın’ın sevilen turizm beldesi Didim’de gezilecek yerler konukların tatilden daha fazlasını yaşamasını sağlıyor. Didim, ılık kış mevsimiyle sadece yazın değil kışın da ziyaretçi çekiyor.

Didim'de Gezilecek YerlerDidim yarımadasının doğusunda Muğla, Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batısında ve doğusunda Ege Denizi, kuzeyinde Bafa Gölü ve Menderes Nehri bulunur. Güllük Körfezi’nin kuzey tarafında Bodrum’un meşhur tatil beldelerinden bazılarının karşı komşusudur.

Antik çağdaki adı Didyma, Osmanlı dönemindeki adı Yoran olan Didim, önce Yenihisar ismini, sonra aynı isimdeki başka yerlerle karışmasın diye Didim adını aldı.

Didim 1980’lerle birlikte farklı illerden yerleşim almaya başladı. Daha sonra Didim paketleri yurtdışında, özellikle İngiltere’de oldukça ilgi gördü. Daha sonraları İngilizler de buraya yerleşmeye başladı. Günümüzde Didim’de Türkçe tabelalar, açıklamalar ve benzerlerinin yanında İngilizce açıklamalarını da görebilirsiniz.

Didim’deki Tarihi Yerler

Didim’deki tarihi yerler sadece yurtiçinde değil yurtdışında da dikkat çekiyor. İyonlardan kalma Apollo Tapınağı zamanın bilicilik merkeziymiş. Sutünları göğe yükselirmiş. Bu tapınak Pers akınlarıyla yıkılmış. Büyük İskender’in zaferinden sonra yeniden inşa edilmiş. Bugün gördüklerimiz de bu ikinci tapınağın kalıntıları. Bu tapınakta yüksek sütunlar dışında Medusa başı da oldukça dikkat çekici bir tarihi eser.

Didim’deki Doğal Güzellikler

Didim’deki doğal güzellikler tarihi yerleri kadar zengin.

Altınkum, Apollon tapınağına ev sahipliği yapan bir yer. Adından da belli olduğu üzere altın renkli, kadife gibi kumlardan oluşan ve hepsi Mavi Bayraklı olan üç plajı var.

Akbük kendi doğal güzelliğinin yanı sıra başka doğal güzellikleri de barındırır. Akbük’e gittiğinizde Sahte Cennet de denilen Mandalya Koyu, Kazıklı ve Bozbük uğrayabileceğiniz koylardan.

Didim'deki Tarihi YerlerAkbük’ten toprak yolla devam ederseniz Haydar Koyu’na ulaşabilirsiniz. Burada sessiz sakin bir tatil yapabilirsiniz.

Didim tatili bunlarla bitmiyor. Didim’in yakınlarında gidebileceğiniz doğal ve tarihi yerler çok.

Milet taş devrinden beri yerleşim olduğu bilinen bir antik kent. Söke’de yer alıyor. Büyük Menderes Nehri’nin ağzına yakındır ve zamanında deniz kıyısında bulunan bir liman kentidir. Büyük Menderes’in taşıdığı toprakla içeride kalmıştır.

Priene de Söke’de kurulmuş bir İyon antik kentidir. Bu şehir de zamanında deniz kıyısındayken Büyük Menderes’in taşıdığı alüvyonlarla karanın içlerine sokulmuştur. Şehirde bulunan Demeter tapınağının mimarı, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri sayılan Bodrum Mozolesi’nin de mimarıdır.

Efes, Priene’ye 100 km uzaklıktadır. Felsefenin gelişmiş olduğu bu antik kent, Türkiye’deki tarihi eserlerin en ünlülerinden biridir. Didim tatili yaparken kaçırılmaması gereken bir yer.

Didim’e gitmişken yemyeşil doğadan, tertemiz havadan yararlanabileceğiniz ve canlı çeşitliliğinden büyülenebileceğiniz Beş Parmak Dağları, Bafa Gölü Milli Parkı ve Büyük Menderes Nehri çevresini de görmenizi tavsiye ederiz.

Gezilecek görülecek yerler kadar çeşitliliğe sahip olan Didim otelleri yılın dört mevsiminde kapılarını konuklarına sonuna kadar açıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir